Zablokowana komora wyciskarki - jak sobie z tym poradzić?

Zablokowana komora lub pokrywa może być naprawdę frustrująca, ale spokojnie – zamiast próbować otwierać ją na siłę, wypróbuj prosty sposób, aby rozwiązać problem bez ryzyka uszkodzenia elementów urządzenia.

Zdarzyło Ci się, że po wyciskaniu soku nie mogłeś rozłożyć urządzenia, aby je umyć, bo komora wyciskarki się zablokowała? To niestety dość częsty problem, zwłaszcza gdy przygotowujesz sok z włóknistych składników takich, jak seler naciowy, natka pietruszki, jarmuż, czy korzeń imbiru, a także owoców drobnopestkowych, jak maliny czy truskawki. Struktura tych składników może zapychać sitko i mechanizmy wyciskarki, prowadząc do gromadzenia się resztek w miejscach, które odpowiadają za łatwe i płynne rozkładanie urządzenia.

Wyciskarka się zablokowała - wykorzystaj funkcję „Reverse”

Większość nowoczesnych wyciskarek wolnoobrotowych, w tym urządzenia marki Kuvings, wyposażona jest w funkcję trybu cofania, czyli „reverse”. Właściwe wykorzystanie tej funkcji może skutecznie pomóc w odblokowaniu urządzenia. Jak to zrobić?

Instrukcja odblokowania komory wyciskarki

Przełącz wyciskarkę w tryb „reverse” i pozwól mechanizmowi cofnąć się o kilka obrotów. Następnie na kilka sekund wróć do standardowego trybu pracy, zatrzymaj urządzenie i ponownie spróbuj otworzyć komorę. Tryb “reverse” sprawi, że włókniste resztki, które zakleszczyły elementy urządzenia, zostaną rozluźnione, a Ty zyskasz możliwość łatwiejszego rozłożenia sprzętu.

Jeśli funkcja „reverse” nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, wlej do komory niewielką ilość wody, zamknij otwór wylotowy i ponownie uruchom wyciskarkę – najpierw w trybie standardowym, a następnie na kilka sekund w trybie “reverse”. Otwórz wylot i pozwól wodzie swobodnie spłynąć do naczynia. Sposób ten pomoże poluzować i wypłukać zablokowane resztki, a tym samym zwolnić blokadę komory. Czynności te powtarzaj do skutku, aż urządzenie się odblokuje.

Uwaga! Jeśli metody z wykorzystaniem funkcji „reverse” nie przynoszą rezultatów, mogło dojść do odkształcenia lub uszkodzenia elementów. W tej sytuacji wyłącz urządzenie, odłącz je od źródła zasilania i skontaktuj się z centrum serwisowym, aby uzyskać pomoc.

resztki po wyciskaniu 2

Jak zapobiegać blokadom wyciskarki?

Aby uniknąć frustrującej sytuacji zablokowania komory lub pokrywy wyciskarki i nie martwić się o uszkodzenia sprzętu, warto podczas wyciskania soków stosować się do kilku prostych zasad:

  • Pokrój składniki na mniejsze kawałki - zbyt duże kawałki łatwiej zapychają sitko i mechanizmy wyciskarki.
  • W trakcie wyciskania soku stosuj zasadę naprzemienności – włókniste produkty (np. liście, seler naciowy) oraz owoce drobnopestkowe wrzucaj do komory małymi porcjami i naprzemiennie z twardszymi składnikami takimi, jak jabłka, czy marchew.
  • W przypadku większej ilości składników przepłukuj komorę wodą pomiędzy porcjami, co pozwoli pozbyć się części resztek.
  • Regularnie czyść elementy wyciskarki - po każdym użyciu wyciskarki staraj się dokładnie umyć wszystkie elementy, które mają kontakt ze składnikami soku i w których mogą gromadzić się resztki miąższu. Aby dokładnie usunąć wszelkie pozostałości, używaj delikatnej szczoteczki, którą producenci często dołączają do sprzętu lub miękkiej gąbki. Więcej na temat skutecznego czyszczenia wyciskarki przeczytasz w artykule: “Jak wyczyścić wyciskarkę i czy można ją myć w zmywarce?” oraz “Jak usunąć osady z wyciskarki?”

Korzystając z powyższych metod, szybko poradzisz sobie z problemem zablokowanej wyciskarki i unikniesz uszkodzenia urządzenia. Dzięki funkcji „reverse” oraz odpowiedniemu podejściu do procesu każde wyciskanie soku będzie przebiegać bez stresu!

Kuvings_reprezentacyjne